Europos humanitariniame universitete - streiko grėsmė
 
2014 m. vasario 07 d.
 

Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančiame baltarusiškajame Europos humanitariniame universitete (EHU) liepsnoja konfliktas. Rektoratas, prisidengdamas reforma, ėmėsi dėstytojų „valymo“ pradedant Senato pirmininku prof. Pavelu Tereškovičiumi, Senatas savo ruožtu paskelbė nepasitikėjimą rektoratu ir pareikalavo atstatydinti administraciją.

2005 metais universitetas, verčiamas pasitraukti iš Baltarusijos Respublikos dėl politinių valdžios sprendimų, persikėlė į Vilnių. Šiuo metu iš pažiūros sėkmingai veikianti aukštoji mokykla draskoma vidinių prieštaravimų: Lietuvos pilietybę turintys į aukštus administratorių postus priimti darbuotojai ir dėstytojai užsieniečiai neranda bendros kalbos. Akademinė bendruomenė nuo praeitų metų nesutikdama su administracijos priimamais, Statutui prieštaraujančiais sprendimais, bandė ieškoti kompromisų, tačiau administracijos atsakas į aktyvią poziciją – prasidėję „valymai“.

Konfliktas prasidėjo dėl paslaugų sutarčių, kurias kasmet pasirašo EHU su nuolat dirbančiais dėstytojais, teisėtumo įvertinimo. Šios sutartys savo laiku buvo pristatytos darbuotojams kaip tokia Lietuvoje paplitusi darbo santykių forma, kuri dėl mažesnės mokesčių naštos neva leidžia mokėti didesnius atlyginimus. Tačiau vis didėjantys darbo krūviai, mažėjantys atlyginimai ir socialinių garantijų nebuvimas subūrė kolektyvą į profesinę sąjungą, kurios atstovai pradėjo nagrinėti Lietuvos teisės aktus. Profsąjunga pareikalavo iš darbdavio paslaugų teikimo sutartis pakeisti darbo sutartimis, kurios labiau atitinka lektorių darbo pobūdį ir suteikia būtinas socialines garantijas.

Atsakymu akademinei bendruomenei buvo prorektoriaus Bernardo Gailiaus parengta EHU reforma, kurios tikslas – konkurso būdu atrinkti dėstytojus į nuolatines darbo vietas. Visiškai teisėta procedūra virto skandalu, nes administracija, ignoravusi nustatytą konkursų organizavimo tvarką, iš šio proceso išeliminavo akademinę bendruomenę, atstovaujamą Senato.

Pilietinė pozicija, laisvai išsakoma nuomonė, EHU administracijos veiksmų kritika atsisuko prieš  Senato pirmininką. Jo atžvilgiu buvo imtasi represinių metodų: iš užimamų profesoriaus pareigų be įspėjimo ir jokio motyvuoto paaiškinimo P. Tereškovičius atleistas sausio 5 d. el. paštu gavęs prorektoriaus B.Gailiaus įsakymą.

Sausio 6 d. įvykusiame neeiliniame susirinkime Senato nariai, įskaitant ir studentų atstovus, pritarė pasiūlymui atviru laišku pareikšti protestą prieš Senato pirmininko atleidimą ir nepasitikėjimą rektoratu bei kreiptis dėl rektoriaus prof. Anatolijaus Michailovo garbingo atsistatydinimo. Žinant, kad vien raštais greičiausiai nieko nepakeis, buvo pradėta svarstyti ir streiko galimybė.

„Sunku patikėti, kad dėl žmogaus teisių kovojęs universitetas šiandien tapo vietinio diktato įkaitu, o jo darbuotojai užsieniečiai – beteisiais subjektais“, - sako Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina.

 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu