Apie mus
 

SAMPRO (Samdomų darbuotojų profesinė sąjunga)

Šiuo metu SAMPRO veikia kaip šakinė profsąjunga, vienijanti įvairiose įmonėse, paslaugų, prekybos ir kitose sferose susikūrusias darbuotojų organizacijas, o taip pat pavienius skirtingų profesijų darbuotojus. Jeigu dirbate kasininku, krovėju, kirpėju, kepėju ar bet kokį kitą sunkų, tačiau mažai apmokamą darbą, ir norite gerinti savo darbo sąlygas, Jūs galite tiesiog tapti SAMPRO nariu arba kartu su SAMPRO įkurti profesinę sąjungą savo įmonėje.

SAMPRO įkurta 2009 metų spalio 2 dieną Lazdijuose. Susirinkę įvairių stambiausių prekybos tinklų (NORFOS, MAXIMOS, IKI) darbuotojai susibūrė pasipriešindami darbdavių savivalei. Susivienyti darbuotojus paskatino vieno iš NORFOS tinklo vadovų išplatintas laiškas, kuriame parduotuvių direktoriams buvo pateikta instrukcija su nurodymu, kad privalu sumažinti darbuotojų skaičių parduotuvėse: „Jei kas turite idealių darbuotojų ir neturite ką atleisti, informuokite, atvažiuosiu parodyti blogus. Apie išeitines net nesvajokite”. Šio nurodymo nesilaikymas skambėjo grėsmingai: „Jei nesugebate be triukšmo atleisti darbuotojo, tai ne savo kėdėje sėdite”.
Darbuotojai, suvokę, kad kiekvienas direktorius sieks įrodyti savo tinkamumą ir vykdys šį nurodymą, susibūrė į profesinę sąjungą ir pirmą kartą NORFOS istorijoje išsikovojo kompensacijas darbuotojams, atleistiems dėl etatų mažinimo.
SAMPRO nuolat rengia mokymus ir seminarus savo nariams, dalyvauja darbuotojų politinių teisių gynime (pvz., siekiama, kad Seimas nepakeistų Darbo kodekso mums visiems nepalankiu būdu), organizuoja akcijas ir piketus, dalyvauja tarptautiniuose projektuose.
 
 
SAMPRO narės organizacijos:

IKI profsąjunga (UAB PALINK dirbančiųjų prekybininkų profesinė sąjunga)
 
Įkurta 2008 m. balandžio 8 d. Vilniuje.
Profsąjungos įsikūrimą sąlygojo visiškos materialinės sutarties įvedimas bendrovėje PALINK (t.y., IKI), ją perimant stambaus Vakarų Europos prekybos tinklų aljansui COOPERNIC. Prieš savininko pasikeitimą, PALINK administracija ėmėsi represijų prieš nepaklusnumu pasižymėjusius darbuotojus, o įsikūrus profesinei sąjungai pradėjo „chrestomatišką” susidorojimą su lyderiais: kitą po profsąjungos paskelbimo dieną buvo atleista viena iš profsąjungos iniciatorių, Vilniaus IKIUKO parduotuvės vadovė Galina Proskurina. Kitoms buvo primygtinai pasiūlyta nutraukti darbo sutartis dėl „blogų darbo rezultatų”. Per sekančius porą metų buvo susidorota su visais vadovais, kurie drįso prisijungti prie profsąjungos, ir pakeista dauguma eilinių darbuotojų profsąjungiečių. Nesutikus su drausminimais ir atleidimais, PALINK administracijos sprendimai buvo apskųsti. Per 3 metus buvo išnagrinėtos 6 bylos: trys baigėsi taikos sutartimi ir kompensacijų išmokėjimu, dvi buvo laimėtos, viena, dėl neteisėto atleidimo, buvo pralaimėta.
IKI profsąjunga siekia algų didinimo bendrovėje IKI, kolektyvinės sutarties pasirašymo, kovoja už tai, kad su darbuotojų atstovais būtų derinami darbuotojų grafikai, gerėtų darbo sąlygos. IKI profsąjunga yra SAMPRO narė ir SAMPRO steigėja.
 
LELIJOS profsąjunga (UAB LELIJA darbuotojų profesinė sąjunga)
 
Įkurta 2010 m. gruodžio 19 d. Rokiškyje.
Siuvėjos susivienijo siekdamos pasipriešinti administracijos savivalei, kai už pilnai atidirbtą mėnesį ir papildomus šeštadienius negaudavo net minimalios algos. Po kelių dienų prie Prezidentūros visuomenininkai aktyvistai organizavo akciją prieš vergiškas darbo sąlygas, kurias LELIJOJE įtvirtino Prezidentės apdovanota, pripažinta 2008 m. „geriausia metų verslininke” įmonės savininkė. 2011 m. pavasarį Teismas, pripažinęs, kad minimalios algos nemokėjimas yra Darbo kodekso normos pažeidimas, nubaudė savininkę 7,5 tūkst. Lt bauda. Darbuotojoms su SAMPRO pagalba Rokiškyje pavyko įteisinti darbo grafikų derinimą, išsikovoti laiku mokamus darbo užmokestį ir atostoginius pinigus, užtikrinti minimalios algos mokėjimą profsąjungos nariams. LELIJOS profsąjunga yra SAMPRO narė.
 
PEGASŲ profsąjunga (UAB BALTOS LANKOS knygyno profesinė sąjunga)
 
Įkurta 2010 m spalio 21 d. Darbuotojai susibūrė, kai knygynų tinklo administracija, restruktūrizuodama knygynus, pabandė įteisinti atlyginimų sumažinimą, nesilaikant įstatymo numatytos garantijos. Dalyvaujant SAMPRO, darbuotojams, nesutikusiems su atlyginimo karpymu bei kitų darbo sutarties sąlygų pakeitimu, buvo užtikrintos garantijos: atleidžiamiems iš darbo darbuotojams buvo sumokėtos priklausančios išeitinės kompensacijos. PEGASŲ profsąjunga yra SAMPRO narė.
 

sampro lankstukas 2 m

SAMPRO įstatai (.pdf)

SAMPRO logo (.jpg)

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

SAMPRO narės-organizacijos:

IKI profsąjunga (UAB „Palink“ dirbančiųjų prekybininkų profesinė sąjunga)

Įkurta 2008 m. balandžio 8 d.  Vilniuje.

Profsąjungos įsikūrimą sąlygojo visiškos materialinės sutarties įvedimas Bendrovėje "PALINK" (t.y. IKI) perimant ją stambaus Vakarų Europos prekybos tinklų aljansui "Coopernic". Prieš savininko pasikeitimą  Palink administracija ėmėsi  represijų prieš  nepaklusnumu pasižymėjusius darbuotojus, o įsikūrus profesinei sąjungai pradėjo „christomatišką“ susidorojimą su lyderiais: sekančią po profsąjungos paskelbimo dieną buvo atleista viena iš profsąjungos iniciatorių, Vilniaus IKIUKO parduotuvės vadovė Galina Proskurina. Kitoms buvo primygtinai pasiūlyta nutraukti darbo sutartis dėl „blogų darbo rezultatų“. Per sekančius porą metu buvo susidorota su visais vadovais, kurie drįso prisijungti prie profsąjungos ir pakeista dauguma  eilinių darbuotojų-profsąjungiečių. Nesutikus su drausminimais ir atleidimais,  Palink administracijos sprendimai buvo apskųsti. Per 3 metus buvo išnagrinėtos 6 bylos, 3 baigėsi taikos sutartimi ir kompensacijų išmokėjimu, 2 laimėtos, 1 dėl neteisėto atleidimo pralaimėta.

IKI profsąjunga siekia algų didinimo IKI, kolektyvinės sutarties pasirašymo, kovoja už tai, kad su darbuotojų atstovais būtų derinami darbuotojų grafikai, gerėtų darbo sąlygos. IKI profsąjunga yra SAMPRO narė ir SAMPRO steigėja.


LELIJOS profsąjunga  (UAB „LELIJA“ darbuotojų  profesinė sąjunga)
Įkurta 2010 m. gruodžio 19 d. Rokiškyje.

Siuvėjos susivienijo siekdamos pasipriešinti administracijos savivalei, kai už pilnai atidirbtą mėnesį ir papildomus šeštadienius negaudavo net minimalios algos. Po kelių dienų prie Prezidentūros visuomenininkai-aktyvistai organizavo akciją prieš vergiškas darbo sąlygas, kurias įtvirtino LELIJOJE Prezidentės apdovanota 2008 m. pripažinta "geriausia metų verslininke" įmonės savininkė. 2011 m. pavasarį teismas pripažinęs, kad minimalios algos nemokėjimas yra darbo kodekso normos pažeidimas nubaudė savininkę 7,5 tūkst. lt bauda. Darbuotojoms su SAMPRO pagalba Rokiškyje pavyko įteisinti darbo grafikų derinimą, išsikovoti laiku mokamus darbo užmokestį ir atostoginius, užtikrinti minimalios algos mokėjimą profsąjungos nariams. LELIJOS profsąjunga yra SAMPRO narė.

PEGASŲ profsąjunga (UAB „Baltų lankų“ knygyno profesinė sąjunga)

Įkurta 2010 m spalio 21 d. Darbuotojai susibūrė, kai knygynų tinklo administracija restruktūrizuodama knygynus  pabandė įteisinti atlyginimų sumažinimą nesilaikant įstatymo numatytos garantijos. Dalyvaujant SAMPRO, darbuotojams, nesutikusiems su atlyginimo karpymu bei kitų darbo sutarties sąlygų pakeitimu buvo užtikrintos garantijos: atleidžiant iš darbo darbuotojams buvo sumokėtos priklausančios išeitinės kompensacijos. PEGASŲ profsąjunga yra SAMPRO narė.
 
 
Visos temos
Kraunama...
Svarbu